A fagylalt története több mint ötezer éve, Kínában kezdődött. Tej, víz, jég és ízesítő adalékanyagok hozzáadásával készítették. A gyártásának titka jutott el az ókori Egyiptomba, ahol egy technológiai mozzanattal bővítették a gyártást, ugyanis egy lyukas tetejű cserépedény felett legyezőket lengettek, vagyis a hűtést, alapkérdését oldották meg. Innen a perzsák vitték tovább a hideg édesség hírét a Földközi- tenger mellékére, végül a régi Rómába.
Hippokratész, az orvostudomány atyja gyógyszerként ajánlotta, mondván: élettel tölti meg a testnedveket, bár a mértéktelen fogyasztásától óvott. Nagy Sándor ütközetek előtt a tisztjeivel élénkítés céljából, borból, gyümölcsből, mézből kevert hűtött italokat kortyolgatott. Petra város ostroma előtt 30 jégvermet ásatott, hogy kellő mennyiségben álljon elő a speciális muníció.
Néró császár, pedig sajátos keveréket állíttatott elő, melyben hó, rózsavíz, méz, gyümölcs és famézga (mint, mondjuk, kötőanyag) adta a korai fagylaltcsemegét.
Magyar földre is olasz közvetítéssel került el a fagylalt: Mátyás király felesége, Aragóniai Beatrix, a nápolyi király lánya gazdag udvartartást hozott magával, s ebbe belefértek az írók, festők, szobrászok, tudós tanárok mellett az udvari sütő- és cukrászmesterek is. Korabeli krónikák ugyan nem őrizték meg a királyi lakomák fogásait, de követi levelekből és kortársak beszámolóiból tudjuk, hogy volt miért megnyalni mind a tíz ujját a Mátyás udvarába látogatónak.
A mai értelembe vett igazi fagylaltot a szicíliai származású, ám Párizsban élő Francesco Procopio mesternek tulajdonítják, aki limonádé készítéssel is foglalkozott, így talán nem véletlen, hogy az első fagylaltja citrom ízesítésű volt.1923-ban az Ohio állambeli Zungstownban Harry Burt megalkotta az első pálcikás fagylaltot.
A fagyit hazánkban kezdetben hívták jegeczedett tejhabnak, illetve hideg nyalatnak is. A tölcsér korai elnevezése pedig - származási helyére utalva - spanyol tekercs volt.
A fagylaltot régen kézi hajtású fagylaltgéppel készítették, egy konyhasóból és jégből álló hűtőkeverékkel bélelt tartályban forgott egy kisebb, ebben keveredett a massza. A kész fagylaltot is jéggel tartották hidegen.
A keverés – amit ma már elektromos meghajtású gépekkel végeznek – fontos része a technológiának, mert az ennek révén az anyagba dolgozott légbuborékoktól lesz lágy és krémes a fagylalt.
Források:
http://www.fagylalt.hu/index.php?fagylalt=fagylalttortenet&h=1
http://zaol.hu/hetvege/husito-sztori-a-fagylalt-a-parfe-es-a-jegkrem-tortenete-1407909
http://hu.wikipedia.org/wiki/Fagylalt
Kapcsolódó bejegyzések:
http://hutosauto.blog.hu/2013/08/07/husito_kepek_a_jegkremgyarbol
http://hutosauto.blog.hu/2013/06/24/a_dobozba_zart_fagylalt_titka
Fagyis autók kialakítása: http://rakterhutok.hu/atalakitasok