Migrén, stressz, ekcéma, allergia, gyomor- és bélrendszeri panaszok… ezek a betegségek mindenkinek ismerősek lehetnek, ha maga nem is szenved valamelyiktől, a környezetében biztos van, aki igen. A kecsketej tartós fogyasztása kedvező hatással lehet az említett betegségekben szenvedőkre - enyhítheti, vagy bizonyos esetekben akár meg is szűntetheti a panaszokat. A kecsketej számos értékes vitamint, ásványi anyagot és nyomelemet tartalmaz. D-vitamin tartalma például háromszorosa a tehéntejének. A D-vitamin pedig szükséges a kálcium felszívódásához. A csontritkulás megelőzésére is hatásos, mivel a magas D-vitamin tartalmának köszönhetően hatásosabban szívódik fel a benne lévő kálcium is.
Ezek mellett a kecsketej lúgosító hatású, hozzájárul a sav-bázis egyensúly fenntartásához.
Hasznos enzimeket is tartalmaz, például koenzim Q10-et, mely sejtjeink nélkülözhetetlen alkotóeleme, antioxidáns hatásának köszönhetően pedig a rák megelőzésében is hatásos.
Kisgyerekek táplálásához is kedvezőbb a kecsketej a tehéntejnél, mert könnyebben emészthető számukra és kevésbé válthat ki allergiás reakciókat.
A kecsketej zsírmolekulái kisebbek, mint a tehéntejben lévők, a szervezet számára könnyebben lebonthatóak.
Ezek a gyerekek is kecsketejen nőttek fel…
Az esszenciális zsírsavak a koleszterinszint csökkentésében is segítenek, ezzel egyúttal szívünk egészségét is védik.
Az allergia kialakulásának megelőzésében illetve az allergia kezelésére is javasolt a fogyasztása. A kecske tejében a pollen immunterápiára alkalmas módon van jelen.
A kecsketej sok áldásos hatása mellett meg kell jegyezni, hogy B12 vitamin és folsav tartalma azonban alacsony.
A kecsketej ugyanakkor igen gazdag ásványi anyagokban, például kalciumban, foszforban, káliumban, magnéziumban és kloridban. A nyomelemek közül tartalmaz jódot és cinket is.
A D-vitamin mellett tartalmaz A-, B1-, B2-, C- és E-vitamint is. A kecsketej azért annyira fehér, mert A-vitamint tartalmaz. Ezzel szemben a tehéntej az A-vitamin elő anyagát, a karotint tartalmazza.
A kecsketej felhasználási területei hasonlóak, mint a tehéntejé. Ízletes sajtokat lehet készíteni belőle, de ugyanúgy készíthető kecsketejből például joghurt, túró, vaj is. Emellett a kecsketej egyre népszerűbb alapanyaga a kozmetikumoknak. Szappanokat, krémeket is készítenek belőle.
Hazánkban kecsketejet, illetve kecsketejből készült termékeket többnyire piacon, vásárokban vagy helyi termelőktől lehet vásárolni.
A szabadon tartott kecskék tejében magasabb a biológiailag értékes anyagok mennyisége, mint az istállóban tartott társaikéban, mert például a D-vitamin termelődéséhez napfénynek kell érnie az állatok bőrét.
Külföldön vannak példák üzemi kecsketej előállításra és feldolgozásra is:
Hazánkban mozgó árusító autókkal elérhetőbbé válna a kecsketej, illetve az abból készült termékek is. A többi zenélő mozgó árusítóhoz hasonlóan lehetne bevonuló zenéje is, pl. a „Kecske ment a kiskertbe, a káposztát megette, Siess kecske, ugorj ki, jön a gazda megfogni!” vagy „Én elmentem a vásárba fél pénzzel, Kecskét vettem a vásárban fél pénzzel. Kecském mondja: mek mek mek…” Illetve akár a TV-ből ismert Mekk mester mese zenéje.Mozgóboltok kialakítása: http://rakterhutok.hu/atalakitasok
Még több cikk a kecsketejről: